Lokalita Motolka leží v Křivoklátských lesích cestou od Třech stolů směrem na Rudu po projetí zatáček a je vlevo. Po zaparkování auta u lesní cesty musíte ujít cca 0,5 km lesem. Všech šest důlních jam je zabezpečených kovovými sloupky se řetízky s výstražnými cedulemi a leží velmi blízko sebe. Po chvíli chození jsem našel první důlní jámu, a to Motolka I, jáma Motolka II leží v podstatě vedle této jámy. Malý kousek od těchto jam jsou položeny jámy Amálie I a II. Z místa jámy Amálie II vidíte ohraničenou jámu Šachtice II a vedle ní je to Šachtice I. Podle údajů, které jsem zjistil, je pravděpodobné, že těžba zde začala v první polovině 19. stol. a skončila kolem roku 1925. Uhlí se zde těžilo v hloubce do cca 20m, jednalo se o černé uhlí s mocností kolem jednoho metru a silně znečištěné lupky.  Uhlí je zde možné i skutečně nalézt, což se mi povedlo. Vytěžené uhlí bylo používáno jako základní palivo Mniškovské železnice a je uváděno také v souvislosti s provozem elektrárny na Belšance.

 

Celé toto těžební místo je doslova protkané důlními propady, podle kterých je možno dobře určit směr důlních chodeb. Zajímavý je výtok vody ze stařin, tato voda má rezatou barvu a je cítit sírou. Vzhledem k suchému roku 2018, zde zcela chybí zatopení důlních děl spodní vodou. Určitě nejzajímavějším místem je Šachtice I u které došlo k propadu letitého nánosu listí a dalších produktů lesa. V propadu je velmi dobře vidět dřevěná důlní výztuž viz. foto, místo  leží v hloubce nějakých 4 – 6 metrů (je to odhad a nic přesného).

 

Při procházení tohoto místa se domnívám, že jsem pravděpodobně nalezl další nezabezpečené jámy dolů, nejsem si tím však zcela jistý.

 

Motolka se svými původními, zabezpečenými jamami, důlními propady, propadem jámy Šachtice I a výtokem stařinné vody určitě patří k tomu nejzajímavějšímu, co jsem na toulkách po starých důlních dílech viděl. Každému koho tato problematika zajímá, mohu návštěvu Motolky vřele doporučit.

 

GPS: 50.1242136, 13.8267711

 

Jámy v lokalitě Na Motolce:

 

Šachtice I

Šachtice II

Jáma Amálie I

Jáma Amálie II

Důl Motolka I

Důl Motolka II