Někdy v roce 2008 jsem na internetu našel zmínku o tzv. Brtnických ledopádech. Současně se mi podařilo objevit určitou mapku týkající se této řekněme zimní zvláštnosti (myslím, že je to možné tak nějak nazývat) v Českém Švýcarsku. Zjistil jsem, že každoročně místní turisté pořádají akci trvající nějaké tři dny a jdou po několika obtížnostních trasách. Protože s manželkou nesnášíme jakékoliv organizování našeho volného času, rozhodli jsme se, že tuto zvláštnost  navštívíme sami, neorganizovaně. Samozřejmě, jak to bývá, nepovedlo se nám to ani v roce 2008 a ani 2009. V roce 2010 jsme po mém telefonátu na obecní úřad obce Brtníky a ujištění, že zde ledopády ještě budou se na ně vypravili.  Bylo to dosti pozdě - až v dubnu. Údolí Vlčího potoka, kde ledopády jsou bylo stále ještě pod sněhem, ale vzhledem k teplotám ledopády byly již dost roztáté. Takže jsme celou akci zopakovali v sobotu 25.2. 2012. Nebylo to v termínu organizovaném turisty, bylo to mimo. Přesto počet návštěvníků ledopádů byl značný.

Ledopády zde vznikají v poměrně malé nadmořské výšce na Labských pískovcích. Vznikají tak, že po těchto pískovcích stéká a kape voda. Pokud je příznivé počasí – myšleno dostatečné mrazy, tak voda zamrzá a vznikají útvary velmi podobné vodopádům. Jsou mimochodem dosti veliké, což je patrné na několika fotkách. Opravdu to stojí za vidění a můžu to všem doporučit.

Na výlet jsme vyjeli po sedmé hodině ráno a protože bydlíme poblíže Kladna, jedná se o ujetí necelých 200 km. Na jednu cestu potřebujete něco málo přes dvě hodiny. Doporučuji si uvařit do termosky kávu, nebo čaj. Vzít si s sebou do batohu pití a svačinu a další pití si nechat v autě. Prošli jsme jednu z kratších tras, přesto nám to s odbočováním k jednotlivým ledopádům a focením trvalo necelých pět hodin. Takže jsme se domů vrátili v podstatě k večeru.

Cestu jsme šli proti doporučovanému směru tzn. že jsme začínali na silnici u prvních domků Brtníků , kde jsme se v údolíčku dali ze silnice doprava a končili u usedlosti "Šternberk". Dříve to býval lovecký zámeček a dnes je to něco jako chatová osada. Potom jsme vyšli na louce. Nebudu zde popisovat celou cestu, ale není problém se držet mapky, vychozených cest a jdoucích turistů. Celá trasa si myslím, že je necelých 10 km ?  Do vesnice nemusíte dojít,  stačí přejít doprava louku k domkům, kde máte zaparkované auto.

Zde jsme nechali stát auto: 50.9436336, 14.4496000

Zde jsme nasadili na okruh prohlídky ledopádů: 50.940961, 14.449233